Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego to coroczne święto obchodzone 21 lutego. Zostało ustanowione przez UNESCO w 1999 r. dla upamiętnienia tragicznego wydarzenia, do którego doszło w 1952 r. w Dhace – zginęło tam pięciu studentów domagających się nadania językowi bengalskiemu statutu języka urzędowego.
Przesłaniem tego święta jest ochrona języków ojczystych, promowanie wielojęzyczności i podkreślenie wartości edukacji językowej.
Dla Polaków powinno to być ważne wydarzenie, ponieważ nasz język jest piękny, choć niezwykle trudny. Posługuje się nim 40 mln osób na całym świecie, co sytuuje go na 26 miejscu w rankingu najczęściej używanych języków świata.
We wtorek, 21 lutego 2023 r. w obchody Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego włączyli się również uczniowie naszej szkoły. W tym wyjątkowym dniu na holu pojawiły się różne gazetki tematyczne dotyczące zasad poprawnej polszczyzny, najczęściej popełnianych błędów językowych, ,,wierszyki łamiące języki’’, a także ,,schody językowe’’, na których umieszczone zostały wyrazy z trudnościami ortograficznymi. Najodważniejsi natomiast przystąpili do napisania dyktanda. W zmaganiach brało udział 36 uczniów, a tytuł szkolnego ,,Mistrza Ortografii’’ zdobyła Klaudia Lewińska z kl. IV Technikum weterynarii, której serdecznie gratulujemy.
Obchody tego dnia z pewnością uświadomiły naszym uczniom, ale również nam wszystkim, jak ważna jest troska o rodzimą mowę, nie tylko jako narzędzia wyrażania myśli i komunikowania się, ale jako skarbnicę naszej kultury i doświadczeń.
Tekst: Bernadeta Sobierajska, Olga Cegielska.