,,Nie wystarczy przekroczyć próg, trzeba iść w głąb’’.

                         Karol Wojtyła

Przekonali się o tym uczniowie klas ósmych, którzy skorzystali z zaproszenia i licznie przybyli na zorganizowane 21. kwietnia 2023 roku ,,Drzwi otwarte’’ w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Wincentego Witosa w Samostrzelu.

Drzwi w naszej szkole są zawsze otwarte, ale jest taki jeden szczególny dzień, kiedy nie zamykają się w ogóle. To doskonała okazja, aby dowiedzieć się więcej o miejscu, z którym każdy młody człowiek planuje związać kilka lat swojego życia.

Tego dnia o godzinie 10:00 aulę szkolną licznie wypełnili ósmoklasiści z okolicznych szkół podstawowych. Gości powitała pani dyrektor Małgorzata Ciechanowska, a uczniowie klas starszych zaprezentowali kierunki kształcenia, wykorzystując specjalnie na ten cel przygotowaną prezentację. Kolejnym punktem tego wydarzenia, a według przybyłych gości najciekawszym, było zwiedzanie szkoły.

Każdy z kierunków kształcenia przygotował swoje stanowisko.

Technikum weterynarii

Uczniowie tego technikum zaprezentowali szereg badań specjalistycznych przy użyciu nowoczesnego sprzętu medycznego, zabiegi pielęgnacyjne psa i badania laboratoryjne. Ponadto goście byli świadkami doju mechanicznego i inseminacji na nowym fantomie krowy.

Technikum rolnicze i branżowa szkoła I stopnia kształcąca w zawodach rolnik, mechanik i operator maszyn rolniczych, ogrodnik

Ósmoklasiści mieli możliwość wzięcia udziału w badaniach odczynu gleby, wilgotności ziarna i nasion roślin uprawnych, rozpoznawania chwastów i szkodników. Na boisku obejrzeli wystawę pojazdów i maszyn rolniczych będących w dyspozycji szkoły i pochodzących z prywatnych gospodarstw uczniów.

Technikum architektury krajobrazu

Uczniowie tego kierunku kształcenia zaprezentowali profesjonalne programy niezbędne w pracy każdego architekta krajobrazu, projekt ogrodu w formie naturalnej makiety, przedstawili charakterystykę roślin wykorzystywanych w urządzaniu terenów zieleni. Dla uczestników przygotowane były lawendowe ciasteczka i sadzonki roślin.

Technikum turystyki na obszarach wiejskich

Goście , którzy zawitali w tej wiejskiej zagrodzie, postawieni zostali w sytuacji turystów. Zwiedzali gospodarstwo agroturystyczne wyposażone w atrakcyjne stanowiska pod tajemniczymi nazwami: Dolina Miodu, W Siodle. Dodatkowo zetknęli się z produktami ekologicznymi i mogli przytulić się do puszystych alpak i królików.

Na koniec pragniemy przypomnieć, że od 15. maja można składać podania zarówno tradycyjnie, jak i drogą elektroniczną. Więcej informacji można znaleźć na stronie szkoły i pod numerem telefonu 52 385 08 26, e-mail: sekretariat@zspsamostrzel.edu.pl

Tekst: Olga Cegielska, Bernadeta Sobierajska