Oto Twoja droga Prymasie Stefanie

Ciasna, wyboista, trudna i cierniowa

Szedłeś przez nią wiernie patrząc w jej oblicze

I słuchałeś Boga i Bożego Słowa

Z okazji 120. rocznicy urodzin, 40. rocznicy śmierci i beatyfikacji Prymasa Tysiąclecia uczniowie klasy III TW po gimnazjum i II TW przygotowali program artystyczny, by przybliżyć postać Stefana Kardynała Wyszyńskiego. Zaprezentowali się na scenie Sali widowiskowej Urzędu Gminy w Sadkach 14.09. 2021 roku.

Kardynał Wyszyński był dla naszej ojczyzny prymasem na trudne czasy. Nie milczał , gdy należało mówić. Wypowiadał to, co czytał w sercach Polaków i czego naród polski nie mógł wypowiedzieć. Zawsze mocno bronił chrześcijańskich korzeni naszej Ojczyzny, polskiej historii, kultury, jej twórców, ludzi nauki, chłopów i robotników. Budził w narodzie wiarę, nadzieję i miłość. Mówił z dostojeństwem i majestatem a zarazem z prostotą, pokorą i przekonaniem.

Urodził się w 1901 roku w Zuzeli. Ukończył seminarium we Włocławku. W czasie okupacji ukrywał się między innymi w Laskach. Widział pożar Warszawy w 1944 roku. W 1946 r. ksiądz Stefan Wyszyński został mianowany biskupem lubelskim. Znano go i ceniono za osobowość. Dla siebie nie wymagał wiele, natomiast bardzo dawał z siebie. Był bardzo ludzki, bliski każdemu człowiekowi, jednocześnie bardzo Boży.

W 1949 r. mianowany został Arcybiskupem Metropolitą Gnieźnieńskim i Warszawskim, Prymasem Polski, natomiast 12 stycznia 1953r., na konsystorzu w Rzymie został mianowany kardynałem.

Dla Kościoła w Polsce znowu nastały trudne czasy. 8 maja 1953 r., w imieniu Episkopatu skierował do władz państwowych memoriał, w którym mówił wyraźnie, że w obliczu krzywd, jakich doznaje Kościół w Polsce, już dalej w ustępstwach iść nie może. Non possumus… Rzeczy Bożych na ołtarzach cesarza składać nie wolno.

Z taką postawą trafił do więzienia w Rywałdzie, w Stoczku, w Prudniku i w Komańczy. Był więziony przez trzy lata bez wyroku.

W Komańczy Prymas zredagował tekst nowych Ślubów Narodu, które zostały złożone na Jasnej Górze 26 sierpnia 1956 r. w trzechsetną rocznicę ślubów króla Jana Kazimierza.

W maju 1957r. ksiądz Prymas zainaugurował Wielką Nowennę przygotowania Narodu Polskiego do obchodów Milenium Chrześcijaństwa.

W styczniu 1965 lekcji trudnej sztuki przebaczania udzielili światu biskupi polscy wraz z kardynałem Stefanem Wyszyńskim, zwracając się po dwudziestu latach od zakończenia wojny, w orędziu biskupów polskich do biskupów niemieckich, z prośbą o nawiązanie kontaktów ludzkich.

29 maja 1989 z inicjatywy papieża Jana Pawła II rozpoczął się proces beatyfikacyjny kardynała Stefana Wyszyńskiego. Od tego momentu przysługuje mu tytuł sługi Bożego.

Kardynał Wyszyński uczył:

,,Wytrwać, żyć dla Ojczyzny, nabrać zaufania dla niej i gotowości oddania jej wszystkiego z siebie. To jest najważniejszy obowiązek wobec Ojczyzny. Potrzeba nam potężnej woli organizowania wszystkich sił rodzinnych i ojczystych, by nie oglądać się na prawo i lewo, by nie poddawać się pokusie nowej Targowicy.”