W czwartek,  22 marca 2018 r. w Zespole Szkół Ponadpodstawowych im. W. Witosa w Samostrzelu odbyło się uroczyste wręczenie certyfikatów potwierdzających odbycie zagranicznych staży, w których udział brało 12 uczniów technikum weterynarii, 12 – technikum rolniczego i   6 – technikum architektury krajobrazu. Od 3. do 17. marca, w ramach projektu Doświadczenie ma znaczenie – zagraniczne staże szansą na sukces z programu POWER, przebywali  oni na praktykach w Biotechnologicznym Centrum Naklo w Słowenii. W obecności zaproszonych gości: Starosty Nakielskiego p. T. Miłowskiego, Wicestarosty Nakielskiego p. A. Kindermana,  Dyrektor Wydziału Edukacji p. E. Szłapy, dyrekcji szkoły, wychowawców i rodziców,  uczestnicy staży wspominali swój dwutygodniowy pobyt, pokazując zdjęcia i  dzieląc się  m. in. takimi wrażeniami: Wyjazd do Słowenii otworzył przed nami wiele nowych perspektyw, dostarczył niezapomnianych przeżyć. Podczas całego pobytu ani na chwilę nie straciliśmy pewności siebie i wiary w to, że potrafimy sobie ze wszystkim poradzić, w końcu nie ma sytuacji, z której nie da się wybrnąć. Byliśmy zaskoczeni pochwałami ze strony naszych opiekunów, ponieważ radziliśmy sobie w sytuacjach, z którymi nigdy wcześniej nie mieliśmy do czynienia. Nawiązaliśmy nowe znajomości oraz zacieśniliśmy relacje między sobą. Zobaczyliśmy miejsca, o których nawet nie marzyliśmy, że ujrzymy. Zdobyliśmy nową wiedzę i wzbogaciliśmy dotychczasowe doświadczenia, których nie bylibyśmy w stanie uzyskać w Polsce. Nie żałujemy żadnej chwili. (Emilia Kaźmierczak, II TAK).

Stażyści nie zapomnieli również o podziękowaniach, które skierowali przede wszystkim do autora i koordynatora  tego niezwykłego przedsięwzięcia, pana Damiana Poniewierskiego.

Starosta Nakielski, pan Tomasz  Miłowski, docenił działania szkoły w Samostrzelu, podkreślając, że nie bez powodu zdobyła  89 miejsce wśród techników w całej Polsce, 7 miejsce w województwie kujawsko-pomorskim oraz 1 miejsce w powiecie nakielskim, a tym samym tytuł Złotej Szkoły. Do wyrazów uznania przyłączyła się również pani Ewa Szłapa. W imieniu rodziców  głos zabrał pan Dariusz Kokoszewski, który  podziękował dyrekcji i nauczycielom za profesjonalne zorganizowanie i bezpieczne przeprowadzenie staży.  Miłym i smacznym akcentem spotkania był tort z logami partnerskich szkół,  ZSP w Samostrzelu i BC Naklo. W trakcie poczęstunku uczniowie, rodzice i nauczyciele cały czas wymieniali się wrażeniami z pobytu.

Tekst: E. Makowska