W Zespole Szkół Ponadpodstawowych im. Wincentego Witosa w Samostrzelu w ramach Tygodnia Ekologicznego odbyły się liczne imprezy oraz konkursy. Na ich przeprowadzenie i zakup nagród dofinansowanie z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu o łącznej wartości 2000 zł pozyskały nauczycielki przedmiotów zawodowych, p. Agnieszka Krusik i p. Magdalena Wyczańska-Jabłkowska. Najpierw odbył się dwuetapowy międzyszkolny konkurs pod nazwą Zielone gospodarstwo. Udział wzięli w nim uczniowie VII klas szkół podstawowych i III gimnazjum. W wyniku konkursowych  zmagań, w trakcie których uczestnicy wykazali się szeroką wiedzą na temat ekologicznego chowu zwierząt i ekologicznej uprawy ziół,   I miejsce zajęli uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego Prymasa Tysiąclecia w Nakle nad Notecią: Dominika Kabacińska, Kajetan Nowak, Laura Rapier, II miejsce: uczniowie z Zespołu Szkół Ponadpodstawowych im. Wincentego Witosa w Samostrzelu: Dawid Kozłowski, Adrian Senska, Kamil Wyrwoł, III miejsce: uczniowie ze Szkoły Podstawowej im. mjr. Henryka Sucharskiego w Sadkach: Zofia Niedbała, Kacper Lewandowski, Julia Gruszka, a wyróżnienie również uczniowie z SP Sadki: Zofia Kubiak, Wiktoria Serwus, Natalia Depczyńska. Zaproszeni  goście, pod opieką uczniów z klasy II technikum weterynarii zwiedzili przyszkolną ścieżkę dydaktyczną. Nagrody w postaci multimediów w wysokości 800 zł ufundował WFOŚiGW w Toruniu. Wyniki konkursu:

W kolejnych ekologicznych zmaganiach, Ekokalejdoskopie, uczestniczyło 75 uczniów kształcących się we wszystkich 3 kierunkach technikum wchodzącego w skład ZSP w Samostrzelu.  Najlepszymi okazali się: Róża Siemion, Marek Kapczyński, Jakub Kaniewski, którzy zajęli I miejsce. Weronika Owedyk, Robert Żygowski, Jakub Okoński uplasowali się na II miejscu, a Kinga Furtak, Mariusz Meller i Damian Ożóg  na III miejscu.

Obchody Tygodnia  Ekologicznego uświetniły  pokazy sokolnicze prowadzone przez p. Patryka Grabonia, z którym do Samostrzela zawitały: puszczyk, pustułka, jastrząb i dwa sokoły. Prezentacja ułożonych  ptaków drapieżnych odbyła się na boisku szkolnym, a latające nad głowami i wokół uczniów zwierzęta zrobiły  niezwykłe wrażenie podobnie, jak historie o wilkach żyjących w naszych lasach barwnie opowiedziane  przez p. Jurka Napierałę, miłośnika i fotografa przyrody z Kcyni. Dla uczniów biorących udział w konkursach Rada Rodziców Zespołu Szkół Ponadpodstawowych im. W. Witosa ufundowała tort, przekąski, słodycze i napoje.

Tekst: M.Wyczańska-Jabłkowska