Dnia 17.11.2017 r. ok. godz. 920 w jednym z pomieszczeń na I piętrze budynku Zespołu Szkół Ponadpodstawowych im. W. Witosa w Samostrzelu zauważono kłęby dymu. Pani Adrianna Grzegorek – Trybuszewska przeprowadziła ocenę i analizę zagrożenia. Podjęła decyzję o ewakuacji. Natychmiast zawiadomiono o zaistniałej sytuacji Straż Pożarną i ogłoszono alarm dźwiękowy. Nauczyciele rozpoczęli wyprowadzanie uczniów z klas do wyznaczonego miejsca zbiórki, a następnie złożyli meldunki dotyczące ilości ewakuowanych osób. Po przybyciu na miejsce jednostek strażackich, dowodzącego akcją poinformowano o stanie liczebnym ewakuowanych osób oraz o 12 uczniach, którzy nie opuścili budynku szkoły. Przystąpiono do akcji ratowniczej, w wyniku której 2 nieprzytomnych chłopców wyniesiono na zewnątrz i udzielono im pierwszej pomocy. Pozostałych 10 uczniów, którzy zostali uwięzieni w gabinecie chemicznym, na II piętrze ewakuowano za pomocą podnośnika.
Na szczęście były to tylko ćwiczenia, które zgodnie z oczekiwaniami przebiegały sprawnie, szybko i skoordynowanie. Były doskonałym testem oraz treningiem sytuacji, która hipotetycznie może się wydarzyć w każdej chwili. Ćwiczeniom przyglądali się: Ewa Makowska – wicedyrektor ZSP w Samostrzelu , Dariusz Gryniewicz – Wójt Gminy Sadki oraz Dariusz Neulitz – Komendant Straży Gminnej.
Dodatkowym elementem podjętych działań było szkolenie młodzieży z zakresu postępowania w sytuacjach nagłego zagrożenia i udzielania pierwszej pomocy, przeprowadzone przez kpt. Bartosza Walkowiaka oraz bryg. Sławomira Murawskiego. Na zakończenia działań ćwiczebno-szkoleniowych przeprowadzono wśród uczniów konkurs z zakresu ochrony ppoż, a osoba która wykazała się największą wiedzą w tym zakresie otrzymała nagrodę – „czujnik czadu”.
Wszystkim strażakom biorącym udział w ćwiczebnej ewakuacji serdecznie dziękujemy!
Materiał: Adrianna Grzegorek – Trybuszewska
[Not a valid template]Zdjęcia: Damian Poniewierski