03.10.2017 r. w czesnym rankiem grupa 45 uczniów ZSP w Samostrzelu pod opieką Pani Magdaleny Wyczańskiej – Jabłkowskiej, Pani Agnieszki Krusik i Pana Rafała Kempki wyruszyła na wycieczkę do Gdańska, której celem była wizyta w Muzeum II Wojny Światowej. Sercem Muzeum jest wystawa główna, zajmująca powierzchnię niemal 5 tys. m2, co czyni ją jedną z największych wystaw prezentowanych przez muzea historyczne na świecie. Zlokalizowana jest 14 metrów pod ziemią. To opowieść o tragicznym doświadczeniu II wojny światowej, o jej genezie i skutkach, o ofiarach i sprawcach, o bohaterach i zwykłych ludziach. Ma przypominać lekcję historii, której nie wolno nam zapomnieć.
        Wystawę główną tworzą trzy bloki narracyjne: „Droga do wojny”, „Groza wojny” oraz „Długi cień wojny”. Ekspozycja przedstawia polskie doświadczenie wojny, wpisane w szerszy kontekst europejski i światowy. Została podzielona na 18 sekcji tematycznych. Na wystawie głównej znajduje się ok. 2 tys. eksponatów, ale nie zabrakło tam również nowoczesnych stanowisk multimedialnych, których  jest ok. 240. Zwiedzający za ich pomocą mogą przeglądać archiwalne fotografie i filmy, obejrzeć relacje świadków tamtych wydarzeń, zapoznać się z interaktywnymi mapami prezentującymi militarne potyczki czy zmiany granic państw w czasie II wojny światowej. Godne uwagi są pomieszczenia, w których przedstawiono repliki walizek z Auschwitz Birkenau, baraki, a także wagony, czołgi, kopie kamienic i ulic oraz eksponaty obrazujące życie codzienne w czasie II wojny światowej.

Na chwilę wytchnienia i relaksu udaliśmy się do Sopotu, gdzie można było przejść się po Molo, odpocząć na plaży, zwiedzić rynek i usiąść w cieniu drzew, którym towarzyszyły liczne fontanny. Mimo aury, która zmieniała się jak w kalejdoskopie, bogatsi o nową wiedzę i doświadczenie wróciliśmy bardzo zadowoleni do domu.  

Tekst: Szymon Wójcik

Zdjęcia: Jagoda Nowicka i Mariusz Meller