We wtorek, 9 maja 2017 r. 43. osobowa grupa uczniów z Zespołu Szkół Ponadpodstawowych im. Wincentego Witosa w Samostrzelu rozpoczęła czterodniową wycieczkę do Kotliny Kłodzkiej. Z Samostrzela autokar wyruszył o 6:30.
Tak wczesna godzina nie przeszkodziła wycieczkowiczom w czerpaniu radości
z wyprawy, a okazji ku temu było niemało. Pierwszym, niezwykle ważnym punktem stał się Ogród Zoologiczny we Wrocławiu. Na jego terenie znajduje się dwanaście pawilonów tematycznych, przedstawiających określone regiony świata i wybrane grupy zwierząt: tygrysy, niedźwiedzie, małpy, wilki, słonie, lwy, okapi, żyrafy, nosorożce, itd. W ZOO zachwyca również niezwykły obiekt „Afrykarium”
z interesującą trasą zwiedzania. Dostępne były również specjalne pawilony z prezentacjami interaktywnymi. Całość tworzy piękną kompozycję form, barw
i dźwięków, która cieszy zmysły uczestników wycieczki. Póżniej, przyszedł czas na podziwianie uroków Starego Miasta: wiekowych budynków, starych obiektów sakralnych, urokliwych krasnali, wybrukowanych uliczek. Końcowym punktem odwiedzin miasta nad Odrą była Panorama Racławicka. To wielkie malowidło

o rozmiarach 15×114 m przeniosło odwiedzających w miejsce, gdzie w 1794 roku pod wodzą Tadeusza Kościuszki rozgrywała się bitwa pod Racławicami. Niezwykły realizm otoczenia oraz specjalnie utworzone rekwizyty skomponowane z obrazem wywołują wrażenie, jakby stało się w środku ognia walki. Zachwyt nie opuszczał grupy przez jeszcze długi czas.
Około godziny 17:30 wycieczka wyruszyła na miejsce noclegu w ośrodkach „Gryglówka” i „Jakubcówka” w Zieleńcu, doświadczając po drodze różnorodnych zjawisk pogodowych od pięknego słońca, przez ulewny deszcz, wielobarwną tęczę i puszysty śnieg. 

                                                                                                        Tekst: Róża Siemion