Biorąc udział w powiatowym konkursie na zajęcia pozalekcyjne, organizowanym przez Starostwo Powiatowe w Nakle nad Notecią, szkoła Zespół Szkół Ponadpodstawowych w Samostrzelu uzyskała dotację na projekt „Z mojej miejscowości w świat”, którego autorkami są nauczyciel geografii Jolanta Krzemińska oraz nauczyciel j.angielskiego Dorota Krzemińska. Jednym z działań projektowych były warsztaty geograficzno-językowe w Sudetach, na które pod koniec kwietnia gimnazjaliści wybrali się pod opieką autorek oraz p.Aliny Jankowskiej-Cebula.

Pierwszego dnia pojechaliśmy do Wrocławia, aby podziwiać relikt dziewiętnastowiecznego malowidła znanych artystów: Jana Styka oraz Wojciecha Kossaka- Panoramę Racławicką.  Po tym niecodziennym spotkaniu ze sztuką udaliśmy się na wrocławski rynek aby poczuć klimat tego pięknego miasta. Następnie, już w Kłodzku, uczestniczyliśmy w żywej lekcji historii, gdzie zwiedzając Twierdzę Kłodzką przemierzaliśmy podziemne  labirynty. Wieczorem, zmęczeni jednak pełni wrażeń, dotarliśmy do Szczytnej, gdzie każdego dnia od godziny 21 odbywały się warsztaty geograficzno-językowe. Uczniowie podzieleni na 5 zespołów: 2fourU, Milky Way, Predators, Pink Room, Power Rangers mogli podszkolić swój angielski, wiedzę przyrodniczą oraz spędzić wieczór w wesołej atmosferze. Po 3dniowych zmaganiach reprezentanci najwyżej ocenionych zespołów otrzymali pamiątkowe medale, a byli to: Power Rangers 128 pkt, 2fourU 114 pkt, Milky Way 107 pkt. Drugiego dnia zwiedziliśmy Kopalnię Uranu, Jaskinię Niedźwiedzią oraz Kopalnię Złota. Kolejnego dnia, w środę rano, odwiedziliśmy sanktuarium w Wambierzycach, Kaplicę Czaszek w Kudowie Zdrój, a następnie udaliśmy się na całodniową wycieczkę w góry. Najpierw, pod czujnym okiem przewodnika, po kilku godzinach wędrowania podziwialiśmy piękne widoki z wysokości 853 m n.p.m. podczas zdobywania labiryntu szczelin w Parku Narodowym Gór Stołowych, czyli Błędnych Skał, a następnie zdobyliśmy Szczeliniec.  W czwartek rano, ostatniego dnia naszej podróży, udaliśmy się do Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdrój.

Celem tego wyjazdu było propagowanie j. angielskiego jak i turystyki wśród młodych ludzi. Z pewnością całe warsztaty jak i dalsze działania projektowe przyczynią się do poszerzania horyzontów naszej zdolnej młodzieży.

Bardzo dziękujemy Starostwu Powiatowemu w Nakle nad Notecią za grant finansowy dla uczniów naszej szkoły, pani Alinie Jankowskiej-Cebula za troskliwą opiekę a także wszystkim uczestnikom za stwarzanie miłej atmosfery podczas wędrówek i pełne zaangażowanie podczas warsztatów geograficzno-językowych.

 

koordynator projektu: Jolanta Krzemińska oraz Dorota Krzemińska