We wtorek, 19 kwietnia długim spacerem po Nakle rozpoczęła się dwutygodniowa wizyta  młodzieży z zaprzyjaźnionej szkoły: Biotehniskiego Centrum w Strahinju w Słowenii.   Zagranicznych gości przywitały i oprowadziły po mieście nauczycielki ZSP w Samostrzelu: Alicja Szwejkowska- Radtke i Aleksandra Składanowska.

Następnego dnia  na nakielskiej Marinie,  której krótką historię przedstawiono na filmie,  odbyła  się ceremonia powitalna  z udziałem  władz samorządowych; Tomasza Miłowskiego – Starosty Nakielskiegoi; Andrzeja Kindermana- Wicestarosty, Ewy Szłapy- dyrektor Wydziału Edukacji, Zbigniewa Boczana- przedstawiciel władz Gminy Nakło,  radnego powiatowego- Tadeusza Sobola. W spotkaniu uczestniczyli także: Paweł Wyczański, który zainicjował partnerską wymianę między Polską a Słowenią, Małgorzata Ciechanowska, dyrektor ZSP w Samostrzelu,  nauczyciele i uczniowie oraz goście ze Słowenii z opiekunami:  Darją Ravnihar i Uršką Kleč.

Podczas spotkania zaprezentowano historię dotychczasowej współpracy, wysłuchano piosenek w wykonaniu  Olgi Cegiełko i  Malwiny Pater,  nie zabrakło  również wspaniałego tortu udekorowanego  symbolami  zaprzyjaźnionych szkół.

Tekst: Damian Poniewerski

Foto: Dariusz Górzyński