10 maja b.r. w Szubinie odbyła się V Powiatowa Olimpiada Obrony Cywilnej, której organizatorem były Starostwo Powiatowe w Nakle nad Notecią oraz samorządy gmin z terenu powiatu nakielskiego. Celem olimpiady było upowszechnianie i pogłębianie teoretycznej i praktycznej wiedzy o obronie cywilnej wśród młodzieży szkół ponadgimnazjalnych powiatu nakielskiego.

Naszą szkołę reprezentował po raz czwarty i niestety ostatni, niezastąpiony duet, w składzie: Przemysław Martin i Olaf Stasiak, tegoroczni absolwenci technikum weterynarii. Uczestnicy zawodów najpierw zmierzyli się rozwiązaniem testu pisemnego, składającego się z 25 zadań zamkniętych wielokrotnego wyboru, a następnie musieli się wykazać wiedzą i umiejętnościami praktycznymi z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, obrony cywilnej i powszechnej samoobrony. Część praktyczna odbywała się na czas i polegała na wykonaniu kilku zadań: rzut granatem do celu, ubieranie odzieży ochronnej i maski przeciwgazowej, ochrona przeciwpowodziowa oraz udzielanie pierwszej pomocy osobie poszkodowanej przy użyciu AED. Część praktyczna zaczynała  i kończyła  się strzelaniem z karabinka pneumatycznego.

Jak przystało na weteranów tych zawodów przedstawiciele Zespołu Szkół Ponadpodstawowych im. W. Witosa w Samostrzelu spisali się doskonale. Doświadczenie i merytoryczne przygotowanie zaowocowało zajęciem II miejsca w powiecie. Nagrody finalistom wręczyli: Andrzej Kinderman – Wicestarosta Nakielski oraz Krystyna Sichel – Zastępca Burmistrza Szubina. Opiekunem drużyny był p. Rafał Kempka, nauczyciel edukacji dla bezpieczeństwa.

Serdecznie gratulujemy i dziękujemy za cztery lata emocji i sukcesów.

 

Materiały: Rafał Kempka